Spot the Language Redux

Spot the language!  This one is going to be hard and I really think you guys are going to fail this test. If we still had 3,000 visitors/day, maybe some of you slowpokes could have gotten this one. But now we are down to 200/day, so that’s not likely.

On the other hand, obviously this is a South Asian language and yes we do have speakers of South Asian languages on here. That script is just Devanagari, so that’s not much help.I count minimum 17 decent sized languages that use this script, all in South Asia. However, most are smaller languages.

I will tell you that this is a large language, larger than most Devanagari languages, but also smaller than a few of them. It has 17 million speakers and is an official language in the area where it is spoken.

जर्जस इब्राहिम अब्दल्लाह लेबनानका कम्युनिष्ट कार्यकर्ता हुन्। उनी १ 1984। 1984 मा लियोनमा पक्राउ परेका थिए र १ 198 7 in मा लेबनानको सशस्त्र क्रान्तिकारी पक्ष (एफएआरएल) को कथित संस्थापकको रूपमा दोषी ठहरियो। सन् १ 198 2२ मा, जब इजरायलले फ्रान्स र संयुक्त राज्य अमेरिकाको समर्थनमा प्यालेस्टाइन प्रतिरोधलाई उन्मूलन गर्न लेबनानमा एउटा घातक आक्रमण शुरू गर्‍यो, युद्धलाई साम्राज्यवादी केन्द्रहरू, यसका प्रायोजकहरू, यसका फन्डरहरू, यसका शासक सम्भ्रान्त एलिटर अर्डरहरू र यसका हतियार विक्रेताहरूमा ल्याइयो। । यसैले, फारलले पेरिसमा मोसादको टाउको र फ्रान्समा अमेरिकी सेनाको संलग्नकलाई मृत्युदण्ड दियो।

जर्जस कानुनी रूपमा १ years बर्ष जेल जेल पछि रिहाइको लागि योग्य थियो। अक्टुबर २th मा, जर्जसले 35 35 बर्ष जेलमा पछाडि खर्च गरेको छ। उनको रिहाइको लागि भएका सबै प्रयासहरू संयुक्त राज्य अमेरिकाको खुला दबावमा फ्रान्सेली सार्वजनिक अधिकारीहरूले तोडफोड गरेका छन्। तर जोर्जेसलाई लक्षित रोषले हामीलाई अचम्म मान्नु पर्दैन:

पहिलो किनभने उहाँ FARL को इतिहास र साम्राज्यवादी शक्तिहरूको दण्डहीनताको अन्त्य तिनीहरूको आफ्नै आधारमा गर्नुहुन्छ।
ऊ जेलमा रहेका क्रान्तिकारीहरूको उदाहरण हो जसले दशकौं नजरबन्दी र ब्ल्याकमेलिंगको बावजूद उनीहरूको पहिचान सरेंडर गरेन।
जर्जस प्यालेस्टाइनको लागि क्रान्तिकारी वामपन्थी ऐतिहासिक परियोजनाको रक्षक बनेको छ र यो परियोजना विभिन्न इस्लामी प्रवृत्ति र ओस्लो सरेंडरकर्ताको भन्दा आमूल भिन्न छ। यो परियोजना एक जोर्डन प्यालेस्टाईन हो, जोर्डन नदीदेखि भूमध्य सागर सम्म, जहाँ एक स्वीकृति, एउटा समुदाय वा राष्ट्रियतासँग सम्बन्धित छ जसले सुविधा वा उत्पीडनको परिणाम दिँदैन।

हामी जर्जेज अब्दुल्लाहलाई समर्थन गर्दछौं, किनभने उहाँ 35 35 बर्षदेखि प्रतिरोधको एक प्रेरणादायक उदाहरण प्रस्तुत गर्दै हुनुहुन्छ, तर यो पनि कि हामीले उहाँलाई समर्थन गरेको रूपमा हामी हाम्रो आफ्नै पहिचान, इतिहास र राजनीतिक परियोजनालाई समर्थन गरिरहेका छौं। मुद्दाहरूलाई जोखिममा राखेर, कुनै पनि जर्जसको लक्षित रोषको कारण आश्चर्यचकित हुनु हुँदैन।

यद्यपि हाम्रो ध्यानाकर्षण गर्नुपर्ने कुरा के हो भने हामीले एकताबद्ध आन्दोलनको परिचालन धेरै असमान र अपर्याप्त छ जुन मुद्दाहरूको खम्बामा छ, र हामीले यसलाई अघि बढ्न स्वीकार्नुपर्दछ। केही प्रेस लेखहरू, कलमा तल हस्ताक्षर वा प्रदर्शनमा एक प्रतिनिधिमण्डलको लागि व्यवस्थित नगरौं। समर्थन अभियानलाई तीब्रता प्रदान गरौं, जहाँसुकै पनि र सबै प्रकारले, जर्जसको राजनीतिक पहिचानको रक्षा गर्दा अझ व्यापक रूपमा परिचालन गरौं।

त्यसैले समिदमुन, “प्यालेस्टाइनले जीउँनेछ” सामूहिक र फ्रान्सेली भाषी सेक्सन अन्तर्राष्ट्रिय रेड मद्दत को:

जर्जस इब्राहिम अब्दुल्लाहको मुक्तिका लागि अभियानमा आफ्नो प्रयास तीव्र गर्न प्रतिबद्ध।
सबै एकताबद्ध शक्तिहरुलाई बृहत् रूपले, निरन्तर र क्रान्तिमा त्यो मुक्तिका लागि लड्न आह्वान गर्दछौं।

जर्जेजको गिरफ्तारीको वार्षिकोत्सवको लागि हरेक वर्षजस्तै एक प्रदर्शन आयोजना गरिनेछ, लन्नेमेजानको जेलको अगाडि (उच्च पिरनिस)। यो वर्ष, प्रदर्शन शनिबार अक्टुबर १ th को अपराह्न २ बजे हुनेछ। हामी त्यो प्रदर्शनमा ठूलो सहभागिताको लागि आह्वान गर्दछौं।

हामी फ्रान्स र विश्वभर जहाँ पनि एकताबद्ध कार्यहरूको एक महिनाको लागि कल गर्दछौं। सबै देशहरूमा र सबै तहमा ऐक्यबद्धता पहलहरू त्यो महिनाको अवधिमा आयोजित हुनुपर्छ। हामी सबै एकजुट ब्यक्तिहरुलाई यस कलमा सामेल हुन र अक्टोबर अक्टूबरको परिचालनमा सामेल हुन जोड दिन्छौं।

साम्राज्यवाद, सियोनवाद र अरब प्रतिक्रियावादी शक्ति र शासनको बिरूद्ध! एक नि: शुल्क, धर्मनिरपेक्ष र प्रजातान्त्रिक प्यालेस्टाईन जोर्डन नदीबाट समुद्रमा! जर्जस को लागी स्वतन्त्रता इब्राहिम अब्दुल्लाह!

Please follow and like us:
error3
fb-share-icon20
Tweet 20
fb-share-icon20

9 thoughts on “Spot the Language Redux”

  1. Nope but you are getting even closer. Bhojpuri is spoken in Bihar and Uttar Pradesh. But Bhojpuri is definitely spoken in the vicinity of this language.

   1. If it’s written in two different orthographic styles, I’d believe that’d be Devanagari (here) and Perso-Arabic scripts.

    Should be Kashmiri. It’s spoken both in Indian occupied Kashmir and Azad Kashmir.

    Kashmiri definitely used to be an official language of the erstwhile autonomous Indian state of Jamm & Kashmir before being illegally annexed by the Nazi-fascist Hindutvadi government of India.

    And Kashmir is nowhere in the vicinity of UP-Bihar.

    Wait, is it Dogri? It is spoken in Jammu region and parts of border areas in Pakistan. But then again, Dogri does not have up to 17 million native speakers, barely 4-5 million.

    I think I’ll still go with Kashmiri as it should have around 17 million speakers.

    1. Kashmiri does have around that many speakers. Dogri only has 2-3 million, but this language is quite close to Dogri. I think it is also fairly close to Kashmiri too but not too close. No the other script is the romanization of this Devanagari script in the post right next to this one. I think you are overthinking this one. You are actually thinking about this TOO MUCH. That can be a problem. Think Occam’s Razor.

     It’s Nepali bro. I’m surprised you guys didn’t get it.

 1. Too many difficult Sanskrit-derived words in this example. While Kashmiri is definitely spoken by a minority of Kashmiri Hindus who’d use those Sanskrit-derived words, the Muslims would not. Definitely not the ones in Pakistan administered Azad Kashmir.

  Is it Pahari as spoken in Himachal Pradesh? I heard a few words before in my visit to Simla but it’s definitely not written in Perso-Arabic script.

  This one’s a real topsy-turvy.

  Lay it out, please. I can’t sleep.

  1. LOL! It is actually part of a family called the Pahari languages. It is in the same family with Pahari and Dogri as you mentioned in your other comment.

   LOL it’s Nepali bro. Come on man, that’s a huge language.

   You see you got stuck in this thing where it had to be a language spoken INSIDE INDIA. I mean Indo-Aryan language, India right? Not so fast. I think that was the problem here. You got stuck in a thought trap where you were thinking it had to be an Indian language and you were not looking outside India. Nepali does have 2 million speakers in India too though.

  2. Jesus you can actually spot those Sanskrit derived words? You mean you can tell it is Sanskrit derived but you cannot tell the precise meaning right? You see the Sanskrit like root in the word somewhere.

   1. I know many words of Sanskrit although I don’t speak the language. Subcontinentals can tell whether a word is derived from Sanskrit or Perso-Arabic.

    I can read Urdu at a slower pace and have a command of its advanced vocabulary. Most Indians struggle with Urdu because of the deep influence of Persian and Arabic.

    Likewise most Pakistanis would struggle with Sanskrit infused Indian words. I can usually converse with Pakistanis in their Perso-Arabic influenced Urdu. Some of them have remarked that my command over their own national language is far better.

    I’m like the best of both worlds. The CIA should consider hiring me.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)