Spot the Language 7

Repost from the old blog. Spot the language. Text of an unknown language, plus clues. Answer in the comments.

V Americe jistě rasismus je. Ale je zajímavé, že ačkoliv podle policejních statistik, tvoří útoky černých na bílé většinu rasově motivovaných trestných činů, z novinových a televizních reportáží je dojem přímo opačný.
Útoky černých jsou nekonečně omlouvány jejich tíživou sociální situací, skrytým rasismem bílých, provokacemi bílých (dobrá rada pro turisty v USA je nedívat se černochům do očí, je to prý výzva k boji) a kdoví čím ještě. Pravdou ovšem je, že společné soužití několika etnik najednou prostě nikomu nesvědčí. Vždy bude nějaká skupina dominantní a podle jejích pravidel se bude hrát.
Tak je to dnes v Zimbabwe nebo v Jižní Africe, kde jsou běloši postupně zbavováni svých dřívějších výsad a v tichosti vyháněni ze země.
Dokud budou rovnostáři lámat lidskou přirozenost přes koleno a snažit se míchat fazole a hrách dohromady, předstírajíc, že mezi nimi není rozdíl a dokonce zavírat do vězení ty, co na odlišnosti upozorní, můžeme počítat s novou Jenou. Nebo Lhotou.
Vždyť i u nás jsou experti, pro které je tahle země pořád ještě moc bílá a kteří nám budou tvrdit jak je multikulturní společnost skvělá, i když taková společnost existuje jen v jejich fantazii, protože v celém západním světě, kde už dnes žijí miliony neevropských přistěhovalců, tito přistěhovalci vytváří vlastní enklávy, vlastní čtvrtě, vlastní party.
Žijí mezi námi, ale nežijí s námi. A čím víc jich je, tím víc práv a výjimek požadují, což nutně vede ke střetu. K nikdy nekončícímu střetu mezi dominantní a menšinovou kulturou. Řekne mi někdo, co je špatného na národních státech?

This language is not so easy to spot or apparently to speak either. It seems we had another language that resembled this one recently in this contest, but who can be sure? Famous playwrights, novelists and composers, somber moods, philosophical discussions with budding intellectuals the world over in sidewalk cafes in one of the world’s great cities in the heart of the continent.
I met a young woman from this land recently in Yosemite, studying to be a doctor and working for the summer. I tried to get her phone number but her American friend got aggressive and shooed me off. Too bad, blond and blue and willowy thin, but did she and do they have a tad of Asian in the eyes?
No one likes Gypsies, and this is especially true here, with some serious White Supremacism booming through the land, but these guys hate the few Blacks here even more. Sadly, this land is best avoided by all non-Whites at the moment.
The diet is way too rich, they all smoke and they have one of the world’s highest rates of heart disease.
Starving artists, appeasement, famous Springs and the end of a game of chess.
If the ultimate act of civility is the ability to break up without a deadly fight, then in this sense, these are the world’s most civilized folks.
Is it very close to another language? Maybe, but with the hints you may be able to separate one similar tongue from another.
Rise to the challenge!

Please follow and like us:
error3
fb-share-icon20
Tweet 20
fb-share-icon20

9 thoughts on “Spot the Language 7”

 1. No, it’s not – that was a bit quick of me. That’s strange – it seems to have elements of both Dutch and central European Slav.

  1. LOL.
   Hey, it’s the Heart of Europe!
   I met this chick one time online, and she wanted to have cybersex with me. She just came up to me out of the blue, and she was like, “Let’s fuck baby.” But I didn’t want to do it like she did, so I turned her down. I kept asking her where she was from, and she kept saying, “The Heart of Europe!”
   I asked my Mom, and she said, “Prague?”
   Of course it was Prague. Prague and Czechoslovakia are the heart of Europe, eh?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)